16MXC47000MEFC30X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MXC47000MEFC30X45 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.3595 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)