ESMH800VNN123MA63U
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP
DataSheet
ESMH800VNN123MA63U PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:6.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.28 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)