MAL212647272E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2700UF 40V 8000H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL212647272E3 PDF
Type Description
Series:126 ALX
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):58mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.353 A @ 10 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)