125353U020AC1B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 35000UF 20V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
125353U020AC1B PDF
Type Description
Series:125
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:35000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.399" Dia (35.54mm)
Height - Seated (Max):4.435" (112.65mm)