B43508A9127M60
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43508A9127M60 PDF
Type Description
Series:B43508
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.02Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:690 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.44 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)