E36D421CSS143MEM9U
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 420V SCREW
DataSheet
E36D421CSS143MEM9U PDF
Part Status:Active
Capacitance:14000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):8.625" (219.08mm)