B43601E2567M62
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43601E2567M62 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.25 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)