220MXG1500MEFCSN30X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
220MXG1500MEFCSN30X50 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.38 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)