UUG2G470MNQ6ZD
Description
CAP ALUM 47UF SMD
DataSheet
UUG2G470MNQ6ZD PDF
Type Description
Series:UUG
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:688 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)