36DX343G015AF2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 34000UF 15V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
36DX343G015AF2B PDF
Type Description
Series:36DX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:34000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max):5.752" (146.10mm)