E92F451VND821MB65U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E92F451VND821MB65U PDF
Type Description
Series:U92F
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):97mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.008 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.657" (67.50mm)