LAK2D102MELB50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LAK2D102MELB50 PDF
Type Description
Series:LAK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.52 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)