36DY392F350DD2A
Description
CAP ALUM 3900UF 350V SCREW
DataSheet
36DY392F350DD2A PDF
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max):4.752" (120.70mm)