UPHW6151MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPHW6151MHD PDF
Type Description
Series:UPH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.38 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)