MAL210447682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
DataSheet
MAL210447682E3 PDF
Type Description
Series:104 PHL-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:17 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.795" (223.40mm)