B43564A4159M3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
DataSheet
B43564A4159M3 PDF
Type Description
Series:B43564
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):14mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:11 mOhms
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)