MLS113M040EB0D
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MLS113M040EB0D PDF
Type Description
Series:MLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:11000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):36mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19.5 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)