MAL215772152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
DataSheet
MAL215772152E3 PDF
Type Description
Series:157 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:155 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)