550C281T250AK2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 280UF 250V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
550C281T250AK2B PDF
Type Description
Series:550C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:280 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):1.687" (42.85mm)