604D212F016GJ7
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2100UF 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
604D212F016GJ7 PDF
Type Description
Series:604D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2100 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.750" Dia x 1.625" L (19.05mm x 41.28mm)