MAL215656472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
DataSheet
MAL215656472E3 PDF
Type Description
Series:156 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.37 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)