E36D101LPC243UDA5U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 24000UF 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E36D101LPC243UDA5U PDF
Type Description
Series:U36D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:24000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)