EEU-FC2A8R2B
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EEU-FC2A8R2B PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:58.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:2.8 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)