450MXC56MEFC22X25
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450MXC56MEFC22X25 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:616 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)