MAL213666182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
MAL213666182E3 PDF
Type Description
Series:136 RVI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.449 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)