ESMH451VSN331MR50S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
DataSheet
ESMH451VSN331MR50S PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):753mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.8743 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)