ESMQ351ELL680ML25S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
DataSheet
ESMQ351ELL680ML25S PDF
Type Description
Series:SMQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:720 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)