80D682P050KE2DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 6800UF 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80D682P050KE2DE3 PDF
Type Description
Series:80D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1 A @ 40 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)