MAL204838102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
MAL204838102E3 PDF
Type Description
Series:048 RML
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.15 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:49 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)