LNU2W822MSEJBB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNU2W822MSEJBB PDF
Type Description
Series:LNU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:24.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:34.58 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)