E36D451HPN222MCE3U
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
DataSheet
E36D451HPN222MCE3U PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):113.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.73 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)