DCMX113U150CC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 11000UF 150V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCMX113U150CC2B PDF
Type Description
Series:DCMX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:11000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.187" (106.35mm)