MAL214854222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
MAL214854222E3 PDF
Type Description
Series:148 RUS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:750 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)