ESMH401VQT681MB40U
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V RAD
DataSheet
ESMH401VQT681MB40U PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):366mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:3.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.3186 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)