LNT2C103MSEB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNT2C103MSEB PDF
Type Description
Series:LNT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.36 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)