MAL209636182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
DataSheet
MAL209636182E3 PDF
Type Description
Series:096 PLL-4TSI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):3.150" (80.00mm)