B43644E5337M000
Description
ALUM ELECT 450V 330UF SNAP IN
DataSheet
B43644E5337M000 PDF
Type Description
Series:B43644
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):310mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.71 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:470 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)