LNK2H222MSEGBN
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
DataSheet
LNK2H222MSEGBN PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.44 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)