LQR2V472MSEHBN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
DataSheet
LQR2V472MSEHBN PDF
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.96 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):3.661" (93.00mm)