UCM1K511MNJ1MS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
80V 510UF 20% CHIP TYPE, ALUMINU
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCM1K511MNJ1MS PDF
Type Description
Series:UCM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:510 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:835 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.67 A @ 100 kHz
Impedance:98 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)