UBT1C222MHD8
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V THRUHOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBT1C222MHD8 PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.541 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3 A @ 100 kHz
Impedance:24 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)