PCJ1A470MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCJ1A470MCL1GS PDF
Type Description
Series:PCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):28mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.31 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)