APXE4R0ARA101ME61G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
APXE4R0ARA101ME61G PDF
Type Description
Series:NPCAP™-PXE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.61 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)