A768MS107M1JLAV027
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A768MS107M1JLAV027 PDF
Type Description
Series:A768, Anti-Vibration
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):27mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Surface Mount Land Size:0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)