PCF1E6R8MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCF1E6R8MCL1GS PDF
Type Description
Series:PCF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)