10SVPS68M
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
10SVPS68M PDF
Type Description
Series:OS-CON™, SVPS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial, Can - SMD
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PLV1K100MCL1TD
PLV1K100MCL1TD
CAP ALUM POLY 10UF 20% 80V T/H
20SVP47M
20SVP47M
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
WCAP-PSLP ALUMINUM POLYMER CAP
10SVPS68M
10SVPS68M
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
TOOL HAND CRIMPER 22AWG SIDE
GPY
GPY
GY IOT DEV BOARD
RN732ATTD7963F50
RN732ATTD7963F50
RES 796K OHM 1% 1/10W 0805