20SVP47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
DataSheet
20SVP47M PDF
Type Description
Series:OS-CON™, SVP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:94.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.89 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)