SPCX471M02R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
SPCX471M02R PDF
Type Description
Series:SPCX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)