RUB1C270MLG
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 27UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RUB1C270MLG PDF
Type Description
Series:FPCAP, UB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)