EEF-CD0J680ER
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
EEF-CD0J680ER PDF
Type Description
Series:SP-Cap CD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)